Novinky

Kdo je vlastníkem kterého plotu?

Vlastník plotu

Nastanou situace, kdy máme oplocenou zahradu z několika stran a za plotem je další zahrádka. Kdo je majitelem kterého plotu? A kdo by se měl starat o výměnu v případě jeho poničení, nebo zestárnutí? A jak to celé vyřešit, když soused jakkoliv spolupracovat?

Dříve platilo pravidlo, že vlastníkovi pozemku patří plot, který je po jeho pravé ruce. Konkrétně při pohledu od veřejné komunikace. Toto pravidlo však desítky let už neplatí! V případě nejasného vlastnictví k plotu se určuje vlastník podle toho, kdo plot postavil. To jde většinou zjistit nahlédnutím do dokumentace, nebo do smlouvy o výstavbě plotu. Konkrétní oplocení může také patřit více osobám.

Ploty

A co když tyto informace nevíme a žádnou dokumentaci nemáme? Můžeme se obrátit na soud s prosbou, aby určil vlastníka plotu. Většinou však platí to, že majitelem plotu je majitel nemovitosti, kterou onen plot oplocuje. Pokud to však není jasné, může se stát, že plot vlastní více majitelů jako spolumajitelé. Náklady na rekonstrukci a údržbu plotu by takto měly být rozděleny na více majitelů.

Pokud si nevíte rady s vlastnictvím plotu a nepomohl vám ani tento článek, obraťte se na právníka s odborností na občansko právní spory.

Zeptejte se na cokoliv

Kontaktní formulář

Anketa

Nakupujete na internetu plotový materiál?

Ano, pravidelně - 50%
Ano, nepravidelně - 50%
V případě výjimečné nabídky - 0%
Ne, nikdy - 0%

Hlasujících: 2
Hlasování skončilo.